Motivačný koučing a terapie / konzultácie  online alebo osobne Malacky 

Ako rýchlo skrotiť utáranú myseľ a mať myšlienky pod kontrolou

Nedávno som vám v článku popísala, ako funguje naša myseľ.   Že sa v podstate hrá na taký stroj času, ktorý si preskakuje z minulosti do budúcnosti ako sa mu zachce a vôbec sa mu nechce zastavovať sa v prítomnosti.

Preto je niekedy dosť ťažké sa dostať do vnútorného kľudu, keď sa nedokážeme v tej prítomnosti zastaviť.  Ale našťastie existujú jednoduché techniky, ako sa stiahnutie do prítomnosti a nastolenie vnútorného pokoja dá praktikovať.

Dostala som niekoľko otázok, že ľudia skúšali byť v prítomnosti, uvedomovať si len to spomínané varenie polievky, ako som tu minule spomínala, ale vraj čo s rozhovorom príšerného šéfa či utáranej susedky, ktorý si v hlave omieľate a pletie sa vám medzi krájanie zeleniny a solenie polievky?

Veľmi dobre poznám ten stav, kedy sa snažím odohnať protivný rozhovor, často krát len jedna bolestivá veta z celého rozhovoru sa do hlavy prilepí ako sekundovým lepidlom a stále sa vracia.

Niekedy takéto omieľanie až fyzicky bolí. Stáva sa mi to aj s nejakou otrepanou piesňou, ktorá potom pôsobí v hlave ako mor.

Takže keď sa vám takéto niečo udeje, pomôžete si úplne jednoducho. K tomu uvedomovaniu si, čo práve robíte, pridajte ROZPRÁVANIE. Začnite nahlas popisovať, čo práve robíte. Každý detail, každý krok, ako keby ste boli v rádiu moderátorom.

Doprajte telu fyzické uvoľnenie, zhlboka sa nadýchnite, vydýchnite a vlastným tempom popisujte do detailu, čo robíte:

Beriem do ruky plechovku s kávou, vyberám lyžičku, otváram plechovku, naberám lyžičkou kávu a sypem do červenej šálky. Pokladám plechovku, vypínam sporák, dvíham kanvicu zo sporáka, zalievam kávu horúcou vodou, kladiem kanvicu naspäť na sporák . Dávam do kávy cukor, miešam kávu, odnášam ju na stôl do obývačky.……. „

Samozrejme, že myseľ začne protestovať a silou mocou bude chcieť presadiť svoje a tie protivné myšlienky si pretláčať. Ale nedovolíte jej to. Na tejto technike je totiž super, že si ju sami  dokážete stále kontrolovať. To, že vás myseľ vracia naspäť zistíte okamžite, lebo vaše rozprávanie sa výrazne spomalí, začnete naťahovať niektoré slová, úplne ich vynechávať, zajakávať sa. Takže zlomyseľný čertík v podobe vašej mysli stráca svoju moc. Je odhalený.

Tajomstvo spočíva v tom, že náš mozog nedokáže dať plnú pozornosť dvom činnostiam súčasne. Nedokáže súvisle rozprávať o jednom a rozmýšľať o druhom.

Dámy teraz prepáčia, áno, sme šikovné, úžasné, zvládame viac činností naraz. Viem. Ale v tomto prípade sa to týka všetkých rovnako – mužov i žien. A som za to nesmierne vďačná, lebo si vieme takto pomôcť.

Je úplne jedno, ktorá činnosť to je.

„Držím v ruke myš, klikám na excelovský súbor XY, otváram ho, pridávam do starej tabuľky nový stĺpec, do prvého riadku vkladám vzorec, kopírujem ho do ostatných riadkov, zvýrazňujem celý nový stĺpec bold písmom ……. „

Umývam si ruky teplou vodou, stláčam mydlo, oplachujem ruky, zatváram vodu, beriem do rúk uterák, utieram ruky, zhasínam svetlo, vychádzam z kúpeľne ……..“

Áno, viem, nie vždy máte možnosť túto metódu praktikovať. Teda, bez toho, aby ste si nepošramotili povesť psychicky zdravého človeka. Ale dá sa to aspoň potichu popod nos, alebo vo svojej mysli, akože rozprávať, len so zavretými ústami.

Ten, kto potrebuje,  cestičku si nájde.

Najmä keď si uvedomí, akú pozitívnu úlohu v našom živote náš vnútorný pokoj zohráva.

„Vnútorný pokoj je ten najlacnejší liek na všetky bolesti a trápenia“

Podľa môjho názoru je vnútorný pokoj ten najdôležitejší a najvyšší spôsob, ako byť zdravý a spokojný, ako si život naozaj užívať a dokázať precítiť všetko nádherné okolo.

Mám overené, že nám pomáha nielen pri riešení našich problémov, ale s vnútorným pokojom dokážeme byť oveľa lepšie otvorení novým vzťahom, darí sa nám realizovať svoje talenty, vnímať svoju hodnotu a mať sami seba úprimne radi.

A o ďalšej technike, ktorú ja osobne považujem za jednu z najdôležitejších a mne samej je úžasným pomocníkom v posledných rokoch sa dozviete v mojom e-booku, ktorý si môžete ZDARMA stiahnuť na tomto odkaze:

Nájdete tam úplne jednoduchý návod, ako sa dostať do prítomnosti behom pár sekúnd. Je aplikovateľný všade, a to tak, že nikto z okolia ani len nebude tušiť, že práve v tejto chvíli ste sa zahrali na samo-terapeutov a ukotvili sa do prítomnosti.

A takisto tam objavíte ďalšiu metódu nazvanú Ranné stránky, ktorá vás zasa naučí,  ako sa dá pravidelne odľahčovať myseľ od momentálneho chaosu a negatívnych myšlienok,  použiteľné ako pravidelný tréning,  ale aj ako akútna prvá pomoc vo vypätých situáciách.

Hlavne nezabúdajte,  že každý z nás má v sebe už vrodený talent pomôcť si sám. Všetci máme schopnosť byť sami sebe vnútorným terapeutom.

Len sa s ním treba skamarátiť. A potom je to ozaj fajn.

Monika Pišteláková
Jej vášňou je pomáhať ľudom nájsť ich stratenú hodnotu a dôveru vo vlastné schopnosti, a tým ich zbaviť všetkých vzťahových, spoločenských a ďalších závislostí v ich živote. Je osobný kouč a terapeutka, spokojná matka 3 detí, kreatívny človek a slobodná bytosť v jednom. Sprevádza ľudí, ktorí sa rozhodli nájsť samých seba a chcú sa mať úprimne radi. Tých, ktorí sú odhodlaní si svoj život nechať ovládať len svojimi skutočnými pocitmi a želaniami, a tým vytvárať okolo seba láskyplné vzťahy. Viac sa dozviete na >>

Žiaden nový článok vám neunikne!  Zanechajte mi svoj e-mail a budete  informovaný o novinkách na tomto blogu

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů