Motivačný koučing a terapie / konzultácie  online alebo osobne Malacky 

Keď problémy rozdávame ako cukrovú vatu

Poznáme to snáď všetci, aké je to ťažké a nekonečné mať nejaký problém, ktorý nás úplne pohltí, trápime sa s ním dokola, nevieme si pomôcť. Máme pocit, že nikdy neskončí a hľadáme pomoc a súcitné pochopenie, kde sa dá.

A to nachádzame v každom jednom známom človeku, ktorý je aspoň trochu ochotný počúvať. Aj maličký náznak tejto ochoty a snahy nám porozumieť nás úplne otvorí a začneme si na počkanie vylievať srdce, len aby sme odtiaľ dostali ten tlak a zmenšili problém, čo nás ťaží ako balvan.

Každým slovom odovzdávame kúsok svojho problému. Ako keď držíme v ruke cukrovú vatu. Ľahučko z nej odtrhneme a prilepíme na toho nič netušiaceho poslucháča. Zrazu cítime, ako sa nám nádherne uľaví. Odbremeníme svoju hlavu a máme pocit, že nám kamarát či kamarátka naozaj zobrala kus starostí a tých negatívnych emócií. Odchádzame a cítime sa odľahčene. Paráda!

Zisťujeme, že to funguje!

A tak si odkladáme ďalšie a ďalšie kúsky našej „cukrovej vaty“. Lepíme ich na každého, kto nám to len trocha dovolí. Takto ich rozdávame spokojne ďalej, až nám zrazu zostane v rukách polovičná veľkosť. A hneď máme citeľne lepší pocit. Problém už nie je tak veľký, takže riešenie už ide trocha ľahšie. Konečne sa to podarilo! Problém vyriešený, spracovaný a my po svete chodíme s ľahkosťou a úsmevom.

No a po čase stretáme kamarátku, jednu z našich poslucháčok, ktorá nám v dobrej vôli a v takej tej spikleneckej snahe prejaviť pochopenie a súznenie spomenie náš problém, na ktorý sme sa jej pred časom sťažovali. Chce nám dať najavo, že stojí stále pri nás a nič netušiac sa rozhovorí o tom, ako videla nášho bývalého partnera, či partnerku, kde bol a čo robil. Alebo ako to teraz v tej našej bývalej práci vyzerá a čo sa tam deje.

Do rozhovoru sa samozrejme radi necháme vtiahnuť, veď nám tak super dokázala pomôcť, ale tento krát už od nej odchádzame akosi zaťažení, podráždení, zrazu smutní a naštvaní. Hm. Prečo nás tento problém dokáže takto rozhodiť?  Predsa ho už máme vyriešený a spracovaný!!  A vôbec! Prečo nám to tá kamarátka pripomína?! Ako môže byť taká protivná a oživovať  staré rany? Možno sa dokonca na ňu nahneváme.

Čo sa v skutočnosti udialo?

Postupne sme si odkladali časti svojho problému ako tie kúsky cukrovej vaty, až sa nám postupne zmenšil na takú časť, ktorú sme boli schopní celkom v pohode spracovať. Ale kde zostal ten kus, ktorý sme odložili? Má ho kamarátka? Naozaj si ho zobrala? Keď si ho zobrala, znamená to, že si ho pridala ku svojim a bude ho riešiť ona?

Nie. Nebude. To je náš problém, naša súčasť. A kamarátka svojim pochopením a súcitom nám len dovolila si u nej odložiť to, čo momentálne nemôžeme uniesť. Ako nákup. Zoberie nám dve tri ťažké fľaše na spoločnej ceste z obchodu, ale pri dome nám ich vráti, lebo sú naše, patria nám. Ona len s láskou pomohla na ceste.

A to je ten problém s problémom

Keď príliš „rozdávame“ svoj problém a pre seba si chceme nechať čo najmenej, nevidíme celý jeho rozsah a súvislosti. Riešime a pracujeme len s jeho časťou, lebo zvyšok je rozkúskovaný po našich známych.

Možno sa vám niekedy stalo, že ste niečo vyriešili, ale ten pocit úplnej spokojnosti sa nedostavil, v hĺbke ste cítili, že to nie je všetko.  Možno tam chýbali práve tie odovzdané kúsky problému.

Takže po vyriešení toho zostatku problému, ktorú sme si nechali, zákonite nastáva obdobie, kedy si začneme zberať aj zvyšné časti a deje sa to práve o to horšie, že to prichádza nečakane a po troškách. Vždy, keď stretneme niekoho, u koho sme si nejakú časť „odložili“. Bolí to síce o niečo menej, ale zasa zúfalo zdĺhavo.

Naopak, keď máme pred sebou problém so všetkým čo k nemu patrí, vtedy máme jedinečnú príležitosť vidieť všetky jeho pozitíva, negatíva, súvislosti, máme celkový obraz. Máme šancu dostať problém pod kontrolu a začať ho riešiť komplexne.

Vtedy sa stávame pánom situácie

Každý takto vyriešený kus problému je spracovaný a vyriešený naozaj. Nenávratne. Nie je odložený, je naozaj vyriešený. A to nás posúva dopredu.

Viem, že my ľudia potrebujeme to pochopenie dostať od najbližších. Sme tak od prírody nastavení. Ale aj tu treba poznať mieru. Mať pár blízkych ľudí, ktorí vám dajú pomocnú ruku a vypočujú a pochopia, je v poriadku, ale štýl kade chodím, tade šírim všetky detaily nie je naozaj produktívna cesta k vyriešeniu svojho problému.

Zároveň si tým vlastne sami pre seba znižujeme svoju hodnotu a utvrdzujeme sa vo svojej neschopnosti. Násobíme v sebe strach z možnej bolesti, bojíme sa postaviť problému a neveríme si, čím si v sebe vytvárame priestor pre rozvoj závislosti. Závislosti na pomoci a pochopení od iných, lebo si ho nedokážeme dať sami.

Ale ako ľudia sme od prírody tiež nastavení tak, že máme v sebe všetku potrebnú výbavu, aby sme sa dokázali postarať sami o seba a zvládnuť akýkoľvek problém. Každý jeden človek dostal do vienka rovnaké schopnosti a možnosti. Kedykoľvek ich môžeme začať používať.

Keď sa spoľahneme sami na seba a ukážeme, že si dôverujeme a máme sa radi, tak sa Život ako taký naozaj stane našim pomocníkom a začnú sa okolo nás diať veci, ktoré nám sú nápomocné a súznejú s nami. Stačí to len vyskúšať ……..

„Najlepší spôsob, ako ujsť pred problémom, je vyriešiť ho.“  
(Brendan Behan, írsky básnik) 
Monika Pišteláková
Jej vášňou je pomáhať ľudom nájsť ich stratenú hodnotu a dôveru vo vlastné schopnosti, a tým ich zbaviť všetkých vzťahových, spoločenských a ďalších závislostí v ich živote. Je osobný kouč a terapeutka, spokojná matka 3 detí, kreatívny človek a slobodná bytosť v jednom. Sprevádza ľudí, ktorí sa rozhodli nájsť samých seba a chcú sa mať úprimne radi. Tých, ktorí sú odhodlaní si svoj život nechať ovládať len svojimi skutočnými pocitmi a želaniami, a tým vytvárať okolo seba láskyplné vzťahy. Viac sa dozviete na >>

Žiaden nový článok vám neunikne!  Zanechajte mi svoj e-mail a budete  informovaný o novinkách na tomto blogu

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů