Motivačný koučing a terapie / konzultácie  online alebo osobne Malacky 

Môže kamarátska zrada ovplyvniť vaše partnerstvo?

Môže. A toto je pre mňa vo vzťahu ku klientom ozaj veľmi užitočné zistenie. Mnohí už sami viete, že ak prídete ku mne s partnerským problémom, riešime spolu  vaše predchádzajúce partnerstvá,  vaše detstvo a vzťahy s rodičmi, keďže odtiaľ si berieme do života najviac programov a vzorov správania, ktoré si potom ťaháme do našich vzťahov.  

Ale to, že jedným z možných dôvodov strachu ísť do nového partnerstva, ale tiež problémov v súčasných partnerstvách  môže aj byť nespracovaná zrada dôverného kamaráta, sa mi len nedávno opakovane potvrdilo.

Príkladom je jedna moja klientka. Bola mi v tomto smere takou záhadou, že inteligentná, pekná  žena nejaví o nové partnerstvo záujem, cítila, že nikoho nepotrebuje, je jej dobre tak, ako to je. Ale  ja som z nej cítila skôr to, že túto predstavu potichučky odmieta skôr jej podvedomie, než jej ozajstná spokojnosť s tým stavom.

Keď sme prechádzali minulé partnerstvá, tie mala emočne úplne spracované, zostali len na informatickej úrovni. Ale zmienka o dávnom dôvernom kamarátovi jej bola dosť nepríjemná a vždy od tejto témy nevedome odviedla pozornosť.

Keď bola na to pripravená, opakovane sme prešli situácie, keď toto kamarátstvo prechádzalo sklamaním a stratou dôvery, uvoľnili sa potláčané emócie a zároveň sa klientke do života vrátila schopnosť dôvery, úplnej otvorenosti a vízie nového partnera ako úplne prirodzenej súčasti života. A tiež začala mať radosť z tejto predstavy. A ja z klientky 🙂

Ako je vlastne možné, že to môže mať až taký vplyv? Dôvodom je to, že tie blízke kamarátske vzťahy sú svojou dôvernosťou a otvorenosťou minimálne na úrovni partnerských vzťahov, dovolím si tvrdiť, že často aj nad nimi. Kamarátovi či kamarátke  sa úplne otvoríte, na nič sa pred nimi nehráte, skrátka pred takým dôverným kamarátom máte naozaj svoje vnútro úplne odhalené.

Pozná vás aj v najhorších krízových a depresívnych obdobiach, pozná vás ako ženu bez make-upu, chlapov v stave ťažkého alkoholového opojenia, pozná všetky odtiene vašej povahy a nálad, prežíva s vami najzúfalejšie stavy, ale aj stavy euforickej radosti. Vzájomne si pred sebou nedávate žiadne masky.

Ak potrebujete pomoc, ste jeden pre druhého hneď poruke. To, čo ste povystrájali vo svojom živote a najradšej by ste na to zabudli, držíte v tajnosti pred celým svetom. S výnimkou tohto dôverného kamaráta. Než sa do tejto fázy dostane partner, trvá to zvyčajne dlhšie. Niekedy sa mu to ani nepodarí dozvedieť sa všetko o  vašich pocitoch, postojoch, dokonca aj o pochybnostiach o ňom samotnom.

Ale dôverní kamaráti to vedia, oni sú tou  bútľavou vŕbou, ku ktorej sa idete posťažovať po hádke s partnerom a otvorene úprimne vyjadríte všetky pocity, ktoré v tej chvíli k partnerovi máte.  A tam má dôverný kamarát „navrch“ oproti vášmu partnerovi, minimálne o tie informácie o tom partnerovi samotnom. V tom je potom aj tá dôvernosť väčšia, hlbšia a pri zrade a sklamaní o to bolestivejšia. 

 Ukončenie takéhoto vzťahu znamená, že ten blízky kamarát si odchodom ako keby odnášal to vaše odhalené vnútro a všetky vaše tajomstvá zrazu prestali byť chránené. Odnáša si so sebou úplne všetko. Vybieli vám váš trezor. Preto to môže mať pre vás horšie a ďalekosiahlejšie následky než zrada partnerská.

Výsledkom môže byť strach znovu dôverovať a pustiť niekoho do svojho vnútra. Tak sa podvedome radšej novým vzťahom začnete vyhýbať. Mozgu je jedno, nerozlišuje, či zradil partner alebo kamarát, je tam tá nevyliečená zradená dôvera s hlbokými následkami, a tak vás radšej naviguje vyhýbať sa novým vzťahom, urobí všetko pre to, aby vás ochránil.

Prejavuje sa to práve tým pocitom, že nové partnerstvo nechcete či nepotrebujete. Ale sme párové bytosti, každý jeden hľadá tú svoju pomyselnú druhú polovicu. Je v poriadku žiť a cítiť sa spokojne aj bez partnera, ale stále by to malo byť s možnosťou, že s partnerom to bude ešte o trochu spokojnejšie. Odmietanie partnerstva je totiž nastavené proti životu, stavia nás samých proti našej prirodzenosti.

Takže teraz už svoj pohľad na problémy s partnerstvom prehlbujem a pozerám u klientov „na zúbky“ okrem partnerskej minulosti aj tej dôvernej kamarátskej, možno práve tam im pomôžem nájsť rýchlejšie kľúč k ozdraveniu terajšieho vzťahu alebo odstráneniu prekážky na ceste za novým vzťahom. A zase bude o niečo lepšie .

Monika Pišteláková
Jej vášňou je pomáhať ľudom nájsť ich stratenú hodnotu a dôveru vo vlastné schopnosti, a tým ich zbaviť všetkých vzťahových, spoločenských a ďalších závislostí v ich živote. Je osobný kouč a terapeutka, spokojná matka 3 detí, kreatívny človek a slobodná bytosť v jednom. Sprevádza ľudí, ktorí sa rozhodli nájsť samých seba a chcú sa mať úprimne radi. Tých, ktorí sú odhodlaní si svoj život nechať ovládať len svojimi skutočnými pocitmi a želaniami, a tým vytvárať okolo seba láskyplné vzťahy. Viac sa dozviete na >>

Žiaden nový článok vám neunikne!  Zanechajte mi svoj e-mail a budete  informovaný o novinkách na tomto blogu

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů