Motivačný koučing a terapie / konzultácie  online alebo osobne Malacky 

Starajte sa všetci o seba!

Nedávno som čítala jeden vynikajúci výrok: „Keby sa každý staral o seba, bolo by o všetkých postarané“. Je v ňom tak neskutočne hlboká pravda.

Odhliadnuc od starania sa o/do blízkych formou roznášania klebiet a zámerným šírením výmyslov,  mám na mysli ušľachtilejšie „staranie sa“. Formou pomoci, kedy priskočíte na pomoc svojim blízkym či známym, keď sa motajú v problémoch a nevedia ako z nich von.

Je fajn, že ste poruke, dokážete zachovať chladnú hlavu a podržať nad vodou tých, ktorí to práve potrebujú.

Ale niekedy je toho podozrivo veľa a takpovediac z každej svetovej strany. Vaša suseda je práve vo vrcholnej fáze rozchodu s partnerom, s ktorým rozchody rieši opakovane. Blízka kolegyňa dostala nečakanú výpoveď  a neobišlo sa to bez hlasných výmien názorov. Dospelé dieťa, ktoré zápasí s partnerskou závislosťou. Vaša matka, ktorej hlavnou náplňou života je hrabanie sa vo všetkých možných diagnózach. Pre všetkých ste tu, vždy pripravení pomôcť.

Dobre viete, že si sami tvoríte svoju realitu

A všetko to, čo v živote máte si priťahujete podvedome sami, preto by možno bolo dobré sa zamyslieť, prečo sa tak ľahko a dobrovoľne nechávate zapojiť do pomoci pri riešení problémov niekoho iného. Od čoho vás to chce odpútať ?

Do čoho sa vám tak strašne nechce? 

Čo by ste riešili, keby ste nemali plnú hlavu riešení a dobrých rád pri  aktuálnych problémoch vašich blízkych?

Možno si stačí len predstaviť fiktívnu situáciu, kedy si susedka vyriešila svoj partnerský problém, kolegyňa síce z práce musela odísť, ale už je v novej práci, v ktorej je spokojná. Vaše dieťa má svoje vzťahy pod kontrolou a uvedomuje si svoju hodnotu a matka našla starú kamarátku, takú spriaznenú dušu pri vyhľadávaní diagnóz. 

Ako vyzerá váš život teraz? Čím sa vaša myseľ zaoberá?

Čo vám v živote zostalo nedoriešené? Čo vám zostalo na vlastnom tanieri?

Možno práve po tejto predstave, kedy majú všetci všetko vyriešené, zistíte, že sami máte problém s partnerom a už dlho odkladáte nepríjemný rozhovor o svokre, ktorý vám opakovane narúša partnerstvo. Lenže vaša hlava bola dosiaľ zaplnená riešením partnerstva susedov. No predsa nemôžete teraz riešiť svoje partnerstvo, keď to u susedov horí.

Alebo u vášho šéfa na stole už pár mesiacov leží vaša žiadosť o zvýšenie platu či zmenu funkcie, ale predsa to nebudete riešiť v čase, kedy ste zahltený podporovaním  kolegyne, ktorej výpoveď je tak trochu ako celofiremné divadlo.

Na starostlivosť o toho najdôležitejšieho človeka vo vašom živote – o vás samotných – vám už nezostáva veľa času a hlavne energie?

Či skôr na seba zámerne zabúdate a nedávate samých seba na prvé miesto?

A možno problémy iných použijete ako alibi zo strachu z riešenia vlastných problémov.

Z vlastnej skúsenosti viem, že to stojí za zamyslenie. Pomôže vám vrátiť sa späť k sebe a posunúť sa vo svojom živote zasa o kúsok vpred.

Ak sa vám podarilo navodením spomínanej fiktívnej situácie niečo v sebe odtajniť, budem rada, ak sa o to podelíte v komentári. Možno spolu inšpirujeme ďalších 🙂

Monika Pišteláková
Jej vášňou je pomáhať ľudom nájsť ich stratenú hodnotu a dôveru vo vlastné schopnosti, a tým ich zbaviť všetkých vzťahových, spoločenských a ďalších závislostí v ich živote. Je osobný kouč a terapeutka, spokojná matka 3 detí, kreatívny človek a slobodná bytosť v jednom. Sprevádza ľudí, ktorí sa rozhodli nájsť samých seba a chcú sa mať úprimne radi. Tých, ktorí sú odhodlaní si svoj život nechať ovládať len svojimi skutočnými pocitmi a želaniami, a tým vytvárať okolo seba láskyplné vzťahy. Viac sa dozviete na >>

Žiaden nový článok vám neunikne!  Zanechajte mi svoj e-mail a budete  informovaný o novinkách na tomto blogu

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů